Výbava do pôrodnice
Blíži sa vám termín pôrodu a neviete čo všetko budete potrebovať v pôrodnici?
Určite nikomu nie je cudzia situácia pred dovolenkou. Veď viete, myslím tie situácie, v ktorých bezradne stojíte pred skriňou a neviete čo ďalej. S chystaním vecí do pôrodnice je to ešte komplikovanejšie.Neviete, ktoré veci určite využijete a ktoré vám naopak zbytočne zaberú už aj tak málo miesta v kufri.
Ako skúsená pôrodná asistentka a lektorka prípravy na pôrod sa často stretávam s tým, že mamičky si do nemocnice prinesú pre istotu všetko, čo našli na internetových fórach, kamarátka poradila a mamina nakázala. Čo to v praxi znamená? Dva až tri obrovské kufre, 6 fliaš minerálok a k tomu jedna zúfalá pôrodná asistentka, ktorá nevie koho skôr zachraňovať. Či rodiacu mamičku, alebo strážiť kufre, pretože naraz všetko nezvládne.
Taška do pôrodnice by mala pozostávať z jednej väčšej (ideálne na kolieskach), skôr ako z viacerých malých. V pôrodnici sa budete viackrát presúvať (pôrodnícky príjem, pôrodná sála, šestonedelie) a veci pôjdu vždy s vami. Ak si nie ste isté všetkými vecami, odporúčam, nachystať si dve tašky. Jednu, ktorú si vezmete do pôrodnice a jednu, ktorú necháte doma so všetkými vecami „čo keby“. Manžel vám ju môže kedykoľvek priniesť a ušetríte veľa času a nervov vysvetľovaním, kde čo nájde.
Kompletný zoznam Čo si vziať do pôrodnice nájdete na konci článku.
Dokumenty
Hneď po príchode do pôrodnice si budú od vás na pôrodníckom príjme pýtať dokumenty. Preto je vhodné ich mať niekde po ruke.
- Tehotenská knižka
- Súčasťou knižky sú výsledky vyšetrení počas tehotenstva. Lekár výsledky píše priamo do knižky, alebo si ich zakladá do karty. V takomto prípade vám ich odovzdá vtedy, keď začnete od 36 týždňa chodiť na kontroly do nemocnice, ktorú ste si vybrali.
- Preukaz poistenca
- Občiansky preukaz
- Sobášny list
- Vydaté budúce mamičky prinesú prefotený Sobášny list. Dokument stačí len prefotiť, nie je potrebné ho notársky overiť.
- Prehlásenie o otcovstve z matriky
- Je určený pre slobodné budúce mamičky. Prehlásenie sa vybavuje na matrike v mieste bydliska jedného z rodičov. Na matriku musia prísť rodičia spolu s občianskym preukazom. Dostanete niekoľko originálov, pričom jeden z nich odovzdáte v pôrodnici pri príjme.
- Dohoda o mene dieťaťa
- Tento dokument dostanete v ambulancii svojho lekára, alebo v nemocnici. Na Dohode o mene dieťa sa udávajú mená pre obe pohlavia. Aj keď viete, že čakáte chlapca alebo dievča, musíte mať vybraté obe mená. Ďalej sa udávajú rodné čísla oboch rodičov a podpisy.
Pre mamičku
Je dobré si veci rozdeliť na tie, ktoré budete potrebovať na pôrodnej sále a na tie, ktoré na oddelení šestonedelia. Veci, ktoré budete potrebovať priamo na pôrodnú sálu si dajte v taške na jedno miesto, alebo na vrch. Uľahčí vám to čas a snáď aj trochu nervov, keď sa nebudete musieť v bolestiach prehrabávať v kufri.
- Zoznam veci na pôrodnú sálu:
- Osuška
- Uterák na ruky a prsníky môžete v kľude nechať na dne tašky, pretože ho reálne využijete až na šestonedelí. Na pôrodnej sále sa pôjdete osprchovať a ideálne aj niekoľkokrát. Teplá voda na podbruško a kríže je jeden zo spôsobov úľavy od bolesti. Takže osušku na pôrodnej sále určite využijete.
- Toaletný papier
- Ak vám na pôrodnej sále dajú očistnú klyzmu, toaletný papier sa vám bude hodiť. Takže patrí na vrch tašky.
- Prezuvky
- Odporúčam mať nachystané normálne prezuvky a prezuvky do sprchy, ktoré sa používajú ako prevencia proti plesňovým ochoreniam. Nie sú povinnosťou, sú len odporúčaním, vzhľadom na veľké množstvo pacientov.
- Voda a balzam na pery
- Počas dýchania v prvej dobe pôrodnej budete mať sucho v ústach. Ak vám dovolia trochu piť môžete použiť neperlivú minerálku, alebo čistú vodu a po malých dúškoch prevaľovať vodu v ústach. V opačnom prípade na zvlhčenie môžete použiť roztok v spreji na osvieženie. S vysušenými ústami súvisia aj suché a popraskané pery, načo je vhodné použiť balzam na pery.
- Zoznam veci na oddelenie šestonedelia:
- Spomeniem len niektoré veci zo zoznamu.
- Jednorazové alebo sieťované nohavičky
- Jednorazové alebo sieťované nohavičky kúpite v lekárskych potrebách. Nehľadajte v nich nič pekného a sexi. Ich úlohou je byť čo najviac priedušné a v podstate len držať vložku na svojom mieste. Jednorazové nohavičky majú tvar klasických nohavičiek a po použití ich jednoducho vyhodíte do koša. Sieťované nohavičky majú kraťasový tvar a sú zo sieťovaného elastického materiálu, ktorý sa vám prispôsobí.
- Nočná košeľa
- Pokiaľ by ste nezohnali nočnú košeľu priamo určenú na dojčenie, alebo by sa vám zdala byť príliš drahá, stačí vám akákoľvek nočná košeľa s rozopínaním vpredu. Aspoň niekoľko gombíkov, aby ste sa čo najľahšie dostali k prsníku.
Výbava pre novorodenca
- Pre bábätko si zoberte:
- Jednorázové plienky
- Detské vlhčené utierky
- Bavlnené plienky
V podstate je to všetko, čo budete pre novorodenca potrebovať, pretože ostatné veci vám dajú. Samozrejme, úplne rozumiem, že každá mamička si chce svoje dieťatko obliecť do svojich vecičiek. Takže si môžete zbaliť aj bodyčko, čiapočku a ponožtičky. Všetko v prvom rade závisí od ročného obdobia, ktorému sa je nutné prispôsobiť.
Výbava pre bábätko pri odchode domov
Vecičky si prichystajte do inej samostatnej tašky. Túto tašku môžete nechať prichystanú doma a prinesú vám ju v deň prepustenia z nemocnice. Mať ju pri sebe hneď od začiatku je v podstate zbytočné, pretože reálne ju využijete až posledný deň hospitalizácie.
- Veci opäť prispôsobte ročnému obdobiu:
- Dupačky
- Čiapočka
- Rukavičky
- Body
- Ponožky
- Kabátik
- Zavinovačka
- Deka
- Fusak
- Autosedačka
Milé mamičky, verím, že som vám zoznamom pomohla. Zoznam vychádza z mojej dlhoročnej praxe, a ak by ste mali viac otázok určite vás rada uvidím na predpôrodnej príprave na pôrod, ktorú pravidelne organizujem. Rozoberieme aj zvyšok zoznamu, ale hlavne sa dozviete všetko o pôrode, úľave od bolesti, dojčení, čo všetko vás v pôrodnici čaká a veľa iných tém.
Pozrite si zoznam Čo si vziať do pôrodnice.